AFRIMMA Award2020 ‘7th Edition’ Nominees Full List

AFRIMMA Awards2020 '7th Edition' Nominees Full List

0
AFRIMMA Award2020 '7th Edition' Nominees Full List

AFRIMMA Award2020 7th edition nominees full-list is finally out and a very good number of young artists bagged most of this year AFRIMMA nomination.


The 7th edition of AFRIMMA Awards is here, but due the the COVID-19 Pandemic, the much talked about award ceremony will be a virtual bound event as viewers would stream it live online.

The nominees list has been officially released and a good number of young acts have bagged nominations.

From the home front here, Omah Lay broke into the Nigerian music scene grabbed a major nomination alongside Oxlade. Rema got 2 great nominations will big names like Davido, Wizkid, Burna Boy, Tiwa Savage, Flavour, Yemi Alade, Master KG and others grabbed multiple nominations.

The AFRIMMA Virtual Awards is scheduled to hold on 15th-November-2020 with amazing performances from different African acts.

To vote for your favourite acts, visit www.afrimma.com.

See full nomination list below:

Best Male West Africa

  • Adekunle Gold – Nigeria
  • Sidiki Diabate – Mali
  • Davido– Nigeria
  • Kidi – Ghana
  • Burna Boy – Nigeria
  • Kuami Eugene – Ghana
  • Rema – Nigeria
  • Ariel Sheney – Ivory Coast
  • Wally Seck– Senegal
  • Fireboy- Nigeria

Best Female West Africa

  • Josey – Ivory Coast
  • Tiwa Savage – Nigeria
  • Zeynab – Benin
  • Yemi Alade – Nigeria
  • Yasmine- Guinea Bissau
  • Dior Mbaye – Senegal
  • Adina – Ghana
  • Teni – Nigeria
  • Aya Nakamura – Mali
  • Simi – Nigeria

Best Male East Africa

  • Eddy Kenzo – Uganda
  • Diamond Platnumz – Tanzania
  • Harmonize – Tanzania
  • The Ben – Rwanda
  • Khaligraph Jones – Kenya
  • Gildo Kassa – Ethiopia
  • Mbosso – Tanzania
  • Rayvanny- Tanzania
  • Ali Kiba- Tanzania
  • Otile Brown – Kenya

Best Female East Africa

  • Nadia Mukami – Kenya
  • Vimka – Uganda
  • Zuchu – Tanzania
  • Maua Sama – Tanzania
  • Rosa Ree- Tanzania
  • Akothee- Kenya
  • Nandy – Tanzania
  • Sheebah Karungi – Uganda
  • Fena Gitu (FenaMenal) – Kenya
  • Tanasha Donna – Kenya

Best Male Central Africa

  • Gaz Mawete – Congo
  • Matias Damiaso – Angola
  • Ninho – Congo
  • Anselmo Ralph – Angola
  • Innos’ B – Congo
  • TayC – Cameroon
  • Fally Ipupa – Congo
  • Dadju – Congo
  • C4 Pedro – Angola
  • BM – Congo

Best Female Central Africa

  • Reniss – Cameroon
  • Shan’L -Gabon
  • Daphne – Cameroon
  • Mayra Andrade – Cape Verde
  • Eva RapDiva- Angola
  • Liloca- Mozambique
  • Soraia Ramos- Cape Verde
  • Charlotte Dipanda – Cameroun
  • Edmazia – Angola
  • Blanche Bailly – Cameroun

Best Male Southern Africa

  • Black Coffee- South Africa
  • Slap Dee – Zambia
  • Cassper Nyovest- South Africa –
  • Master KG- South Africa
  • Jah Prayzah – Zimbabwe
  • Vee Mampeezy – Botswana
  • Shyn – Madagascar
  • Tshego- South Africa
  • Tha Dogg – Namibia
  • Yanga Chief – South Africa

Best Female Southern Africa

  • Shasha – Zimbabwe
  • Sho Madjozi – South Africa
  • Ammara Brown – Zimbabwe
  • Busiswa – South Africa
  • Shashl – Zimbabwe
  • Ami Faku – South Africa
  • Sally BossMadam – Namibia
  • Azana – South Africa
  • Gemma Griffiths – Zimbabwe
  • Elaine – South Africa

Best African Group

  • Sauti Sol – Kenya
  • Toofan – Togo
  • Navy Kenzo – Tanzania
  • Forca Suprema – Angola
  • Mi Casa- South Africa
  • 4KEUS- Congo
  • Kiff No Beats – Ivory Coast
  • Moobers – Angola
  • Magic System- Cote d’ivoire
  • Umu Obiligbo- Nigeria

Crossing Boundaries with Music Award

  • Burna Boy–Nigeria
  • Aya Nakamura -Mali/France
  • Dave- Nigeria/UK
  • J Hus – Gambia
  • Davido–Nigeria
  • Mr Eazi – Nigeria
  • French Montana- Morocco
  • Headie One – Ghana/UK
  • S. Pri Noir – Guinea Bissau/France
  • NSG – Nigeria/Ghana/UK

Best Newcomer

  • Kofi Mole- Ghana
  • Fanicko- Benin
  • Omah Lay – Nigeria
  • Shasha–Zimbabwe
  • Mc One – Cote d’ivoire
  • Edgar Domingos – Angola
  • J Derobie – Ghana
  • Ami Faku – South Africa
  • Zuchu – Tanzania
  • Oxlade – Nigeria

Artist of The Year

  • Burna Boy – (Nigeria)
  • Fally Ipupa- Congo
  • Davido – (Nigeria)
  • Diamond Platnumz (Tanzania)
  • Sho Madjozi – South Africa
  • Wizkid -(Nigeria)
  • Aya Nakamura -Mali/France
  • Tiwa Savage – Nigeria
  • Toofan – Togo
  • Master KG– South Africa

Best Gospel

  • Mercy Chinwo – Nigeria
  • Joe Mettle – Ghana
  • Miguel Buila – Angola
  • Sinach – Nigeria
  • Icha Kavons – Congo
  • Winnie Mashaba – South Africa
  • Diana Hamilton – Ghana
  • DJ Kerozen – Ivory Coast
  • Benjamin Dube – South Africa
  • Tim Godfrey – Nigeria

Best Live Act

  • Flavour – Nigeria
  • Sauti Sol – Kenya
  • Stonebwoy – Ghana
  • Sidiki Diabate – Mali
  • Yemi Alade – Nigeria
  • Burna Boy – Nigeria
  • Diamond Platnumz- Tanzania
  • Fally Ipupa– Congo
  • C4 Pedro – Angola
  • Efya – Ghana

BEST FEMALE RAP ACT

  • Eno Barony – Ghana
  • Nadia Nakai – South Africa
  • Moonaya – Senegal
  • Rosa Ree – Tanzania
  • Bombshell Grenade – Zambia
  • Muthoni Drummer Queen – Kenya
  • Askia – Cameroon
  • Candy Bleakz – Nigeria
  • Keko – Uganda
  • Rouge – South Africa

Best Male Rap Act

  • Falz – Nigeria
  • Sarkodie – Ghana
  • Moobers – Angola
  • Nasty C – South Africa
  • Tenor – Cameroon
  • Khaligraph Jones – Kenya
  • Manifest – Ghana
  • Medikal – Ghana
  • Yanga Chief – South Africa
  • Kiff No Beat- Cote divoire

Best Collaboration

  • Master KG x Burna Boy – Jerusalema Remix
  • Kabza ft Wizkid, Burna Boy – Sponono
  • Ladipoe ft Simi – Know You
  • Khaligraph Jones ft Bien – Yes Bana
  • Beyonce ft Shatta Wale – King Already
  • Dj Neptune ft. Mr Eazi & Joeboy – Nobody
  • Tanasha Donna ft Mbosso – La Vie
  • Mz Vee ft Yemi Alade
  • Sauti Sol ft Soweto Gospel Group – Brighter Days
  • Innos B ft Diamond Platnumz – Yope Remix

Song of The Year

  • Sauti Sol – Suzanna
  • Rema – Woman
  • Master KG – Jerusalema
  • Ali Kiba – Dodo
  • Burna Boy – Anybody
  • Young John ft Naira Marley – Mafo
  • Medikal – Omo Ada
  • Kabza De Small x DjMaphorisa – Koko
  • Sarkodie ft Prince Bright– Oofeetsu
  • Diamond Platnumz – Jeje

Best Video Director

  • Justin Campos – South Africa
  • Dr Nkeng Stephens -Cameroon
  • Enos Olik – Kenya
  • TG Omori – Nigeria
  • David Duncan- Ghana
  • Sasha Vybz – Uganda
  • Director Kenny – Tanzania
  • Clarence Peters – Nigeria
  • Gyo Gyimah- Ghana
  • Patrick Elis – Nigeria

Best Dj Africa

  • DJ Spinall – Nigeria
  • DJ Black Coffee – South Africa
  • DJ Dollar – Senegal
  • DJ Lutonda – Angola
  • DJ Andy Josty – Ghana
  • DJ Neptune – Nigeria
  • DJ Cuppy– Nigeria
  • DJ ECool – Nigeria
  • DJ Malvado – Angola
  • DJ Moh Spice – Kenya

Best African Dj USA

  • DJ DeeMoney – Nigeria
  • DJ Fully Focus – Kenya
  • DJ Poison Ivy – Kenya
  • DJ Shinski – Kenya
  • DJ Moh – Ivory Coast
  • DJ Tunez – Nigeria
  • DJ Akua – Ghana
  • DJ K Meta – Ethiopia
  • DJ Mekzy – Nigeria
  • DJ Buka – Nigeria

Read More Entertainment News.